BARKA z Temného hvozdu "Morigan" a...

PRODÁNA, maj.: Jana Řehořková, zemědělská farma s chovem masného skotu, koní a ovcí - Horní Vítkov

nar. 3. 7. 2007, černobílá

DNA CEA "NORMAL"

  ASPOT Gulden Land,  bluemerle/tan, HD0/0, PRA, LL neg, CEA -  DNA  "CLEAR" (po rodičích NORMAL) .   BOMBER JACK von Sumelocena
  BONIE z Nečtinského podhradí
 ADIKA Aibara,  černobílá, HD1/0, PRA neg., CEA - DNA   "NORMAL", LL neg.   IDRUS Bohemia Alké
  ADELAIDE Czech Highland

 23.9.2007 4.10.2007 4.10.2007 4.10.2007, ´Jestlipak jdou pást i
ufoni???´ 30.11.2007 30.11.2007 7.2. 2008 Kika a Morigan 7.2. 2008 9.2.2008

4.10.07   Bobuška dnes projevila vážný zájem o ovečky! Včera jsem jí rozmlouvala hypnotizování koní, tak se naštěstí přeorientovala správným směrem.

12.11.07 První sníh. Dnes se Bobo podruhé "narodila", a dostala nové jméno - Morigan.

únor 2008  Začali jsme trénovat pasení. Morigan mi dělá radost, velmi rychle si osvojila outrun (zatím nablízko) a povely pro změny směru. Překvapuje mě, že bez jakéhokoli projevu agresivity (kousání) dokáže vytlačit ovce nahloučené u stěny nebo v rohu...na první pohled to vypadá, že si tam jen tak jde a ony uhnou...(Kika vjejím věku ovečky musela alespoň ždíbnout, aby se udělaly to samé, Crazy raději počkala, až to Kika udělá za ní...) To je ta síla pohledu a osobnosti. Tady na vlastní kůži začínám poznávat, co to znamená mít opravdovou, ovladatelnou pracovní borderku s vlohami pro pasení! Takováto povaha se mi moc líbila u Spota - Aspota G.L.(taťka Morigan) a jeho sestry Anye G.L. (mamka Qwertíka), tak jsem ráda, že se spojení povedlo.

JAK MI "TO" MORIGAN UKÁZALA!

Na ovečky chodíme k Míše a Pavlovi Palfiovým, protože teď na statku žádné nemám, jen kozu Anýzu. Po několika lekcích pasení v košáru a zjištění, že je Mori přirozený talent jsme zkusili ovladatelnost ve volnosti. Pavel se Spotem nás jistili, kdyby náááhodou něco. Musím říci, že se nudili, protože nám obíhání a vedení stáda šlo pěkně. Do košáru pak ovečky zavedl Pavel se Spotem. Další den musel Pavel odjet, tak jsme trénovali samy. Nejdřív s Kikou, a pak jsem vzala Morisku, začali jsme v košáru a pak jsem, namlsána z předchozího dne, ovce pustila ven. Vyvedli jsme je na louku a Moriska je samou radostí rozehnala na všechny strany. Už jsem měla vykřičené hlasivky, když se vrátila, ovšem čtyři mladé ovce zmizely kdesi v rokli a zbytek, těch rozumějších, se utíkal schovat do nedaleké ohrádky se stájí. Zůstala jsem jako opařená, co teď? S Mori na vodítku jsem běžela do rokle. Ovce jsem viděla tak sto metrů před sebou, byly vyplašené. Obešly jsme je co největším obloukem a tlačily je domů. Roklí dolů a zase nahoru, zdálo se že nabraly správný směr a cválaly domů...má úvaha byla špatná...za nejbližším pahrbkem hodily zpátečku, proběhly roklí - tentokrát až nahoru na pole a zmizely směrem ke Grabštejnu. Jejda. Moriska putovala do kotce a nasadila jsem těžší kalibr - Kikinu. Celá ufuněná jsem prolezla rokli dolů a nahoru a ovce nikde. Naštěstí byly vidět v jemném blátě stopy kam šly. Ucapkaly jsme asi jeden kilometr než jsme je uviděly daleko před námi na poli, ony nás také uviděly a daly se na ústup. Poslala jsem Kiku obrovským outrunem skrze les až za ovce aby mi je přihnala. Díkybohu to zvládla, mohlo to být tak čtyřista metrů. Přivedla je, ale byly tak zmatené že se neustále rozbíhaly na všechny strany, takže dovést je domů byla veliká práce. Byla jsem grogy... Za dva dny po tomto turistickém výkonu opět vyrážíme na ovečky. Po předchozím zážitku jsem raději vzala Kiku i Morisku společně. Vše proběhlo v pohodě až při parkování ovcí do košáru se dvě rozhodly, že odkvačí - opět do rokle. Moris se za nimi rozběhla, ale raději jsem ji odvolala a poslala za nimi Kiku. Moriska se posadila uprostřed pastviny, stáhla pysky a zamhouřila oči...prostě se naštvala a odmítla s námi zavádět ovce do košáru. Mávla jsem nad ní rukou..."tak si teda trucuj!", a pracovali jsme s Kikou. Další dvě zarputilé ovce prchly, tentokrát však běžely do blízké stáje tak jsem je nechala (já vím že se to nemá, ale...přiznám si to...byla jsem líná je honit!) Zatímco jsem lomcovala vrátky a pokoušela se je zavřít, slyším za sebou dupot. Moriska obě uprchlice vyhnala z jejich domečku a přivedla mi je až k nohám (či spíše zadku). Její hrdý pohled - "VŠAK JÁ TO TAKY DOKÁŽU!" mi téměř vehnal slzy do očí.

16.8. 2008 Paní Morisová má novou paničku. Zatím ještě bydlí u mě a jezdíme se zaučovat do Vítkova na ovečky. Dnes ovšem s Janou společně trénovaly a šlo jim to moc. Morisová sice chvílemi koukala, koho že to má vlastně poslouchat, ale když jsem odkráčela mimo ohradu pěkně s Janou spolupracovala.

6. 9. 08 MORIGAN se přestěhovala k nové majitelce. Přeji příjemné soužití!

16. 11. 08 Fotoreportáž z výcviku pasení: http://dw2th.rajce.idnes.cz/Paseni_v_Hunikove16.11.08

 

... ETAIN z Temného hvozdu "Ťapka"

nar. 1. 1. 2010, černobílá

DNA CEA "NORMAL"

ADIKA Aibara x DAX Gulden Land

6. 3. 10 Do Janiny smečky přibyla černobílá ETAIN, u mě zvaná "Křivonoska" posléze přejmenována na "Ťapku". U tohoto malého rozumného stvoření nemám strach, že by nepásla, ještě u mě již trénovala dobrovolně a s nadšením pasení koziček... i koza zločinecká - Anýza raději uhýbala před jejím upřeným pohledem.